Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Vážení spoluobčané, po malé přestávce Vám Zlatohorci přinášejí další článek. Podle dosavadního ohlasu se na něj těšíte – alespoň někteří. 

Tento článek se týká neschválené zakázky – opravy místní komunikace v Sudovicích.

Pro upřesnění – jedná se o silnici od sudovické hasičárny, přes náves, nahoru k posledním nemovitostem. O tom, že všechny místní komunikace v našem městě potřebují generální rekonstrukci, není vůbec pochyb. Tak žalostný stav komunikací ve městě možná nebyl ani těsně po válce.

Ale vše hezky postupně: na radě č. 57/2017 bylo schváleno, že pan místostarosta vypracuje pro město projekt včetně rozpočtu opravy této komunikace (ve dvou variantách, a to s obrubníky a bez nich) a zastupitelstvo se pro jednu z nich rozhodne. Jenže ejhle, byla vypracována pouze jedna, a to výrazně dražší varianta projektu. Poté se podala žádost o dotaci a za zavřenými dveřmi proběhlo výběrové řízení. Vítězná firma se téměř přesně strefila do maximálního rozpočtu – dotace činila 1 mil. Kč s 50% spoluúčastí našeho města.

Už pouhým zjištěním ceny komunikace za m2 bylo zřejmé, že silnice je buď- to dvakrát delší, než je na mapě, nebo předražená o téměř 100 % ceny, za kterou se obvykle staví. Zlatohorci nechali vypracovat nezávislou nabídku, která potvrdila, že vítězná firma požaduje skutečně dvakrát tolik, než je normální. A to byl také důvod, proč zastupitelstvo naprostou většinou tento projekt a vítěznou firmu neschválilo. Ono by to asi ani nešlo. Bylo a je zřejmé, že nikdo nenakupuje zboží 2x dražší. I s dotací to bylo prostě nehospodárné.

Na dalším, tentokráte mimořádném zastupitelstvu proběhla k tomuto diskuze s občany, kteří ve zmíněné části města bydlí. Od nich zazněla kritika řešení stavu komunikace i věcná připomínka, že při větších deštích po této silnici teče dost velké množství vody a dešťová kanalizace je naprosto nefunkční anebo zcela chybí. A tak vyšlo najevo, že projekt pana místostarosty přívaly vody vůbec neřeší. Nakonec tedy bylo i z tohoto důvodu dobře, že byl tento chybný a předražený projekt zamítnut. Ušetřili jsme tak spoustu prostředků, protože silnice by stála 2x více, než je obvyklé, a po pár letech, možná i po několika měsících, by silnice bez odkanalizování byla opět ve stavu, jako je nyní.